سه شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۶
چهارشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۳ 1375 0 1

لوغ زودرس ممکن است قبل از هشت سالگی در دختران و قبل از 9 سالگی در پسران رخ دهد.

تاثیر منفی بلوغ زودرس در رشد کودکان

یک فوق تخصص غدد و متابولیسم کودکان با تاکید بر اینکه بلوغ زودرس ممکن است عوارض شدیدی در آینده برای فرد داشته باشد، گفت: بلوغ زودرس ممکن است قبل از هشت سالگی در دختران و قبل از 9 سالگی در پسران رخ دهد و در رشد کودک تاثیر منفی بگذارد.
 
دکتر فرزانه روحانی در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: بلوغ طبیعی دوره‌ای است که به طور معمول با ظهور صفات ثانویه جنسی در دختران بین 10 تا 12سالگی و در پسران بین 11 تا 13 سالگی به وجود می‌آید و فرد توان باروری پیدا می‌کند. این دوران همراه با رشد قدی در کودک شروع می‌شود.
 
این عضو مرکز تحقیقات انستیتو غدد و متابولیسم تغییر در عملکرد غده هیپوفیز، هیپوتالاموس، غدد جنسی و بیماری‌های فوق کلیوی را یکی از عوامل مهم در بروز بلوغ زودرس دانست و افزود: از دیگر عوامل ایجاد کننده بلوغ زودرس در کودکان، متفاوت بودن درک و تحمل هیجانات و جهش رشد قدی زودتر کودک است که منجر به بلند قد شدن این کودکان نسبت به هم سن و سالان خود می‌شود.
 
وی با بیان این مطلب که سن استخوانی مهم‌ترین عامل تعیین کننده بلوغ است، ادامه داد: بسیاری از خانواده‌ها از بلند قد شدن و رشد کودک خود راضی هستند، در حالی که بلوغ زودرس باعث رشد سریع سن استخوانی در کودک می‌شود و نه تنها منجر به بسته شدن زودتر صفحات رشد می‌شود بلکه به کوتاهی قد نهایی کودک می‌انجامد.
 
روحانی عوامل ژنتیکی و چاقی را از عوامل بروز بلوغ زودرس در دختران دانست و یادآور شد: بهتر است که کودکان تغذیه مناسب دریافت کنند، چرا که به رشد قدی مناسب در کودک کمک می‌کند. مصرف لبنیات، گوشت، حبوبات، پروتئین، ریز مغذی‌ها مانند آهن، روی و کلسیم در رشد کودک موثر است. همچنین ورزش سنگین و حرفه‌ای بلوغ را به تاخیر می‌اندازد.
 
این فوق تخصص غدد و متابولیسم کودکان در پایان گفت: ضروری است که کودک بعد از 2 سالگی از نظر شاخص‌های رشد، زمان شروع بلوغ، دوران بلوغ و مدت زمان کامل شدن آن تحت نظر فوق تخصص کودکان قرار گیرد تا با معاینه، بررسی‌های بیشتر و تعیین سن استخوانی نهایی بتوان از بروز بلوغ زودرس جلوگیری شود. توصیه می‌شود خانواده ها به محض مشاهده چاقی و لاغری بیش از حد معمول در فرزندان خود با انجام آزمایش و ملاحظات مربوط به بلوغ زودرس برای درمان کودک خود اقدام کنند.
کلمات کلیدی

سلامت ۱۱۸: مرجع سلامت جسم و روان

توضیح: نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاههای 'سلامت ۱۱۸' نمی باشد.

سلامت ۱۱۸: مرجع سلامت جسم و روان: پزشکی، روانشناسی، تغذیه، ورزش و زیبایی

نظر شما