شنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۶
يکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۱ 6898 0 2

در این بیماری، سرعت و چرخه رشد سلول‌های پوست زیاد می‌شود و سلول‌ها بیش از آنچه می‌ریزند، با سلول‌های جدید جایگزین می‌شوند و پوست نمایی شبیه صدف یا فلس ماهی پیدا می‌کند.

بیماری صدف چیست؟

در این بیماری، سرعت و چرخه رشد سلول‌های پوست زیاد می‌شود و سلول‌ها بیش از آنچه می‌ریزند، با سلول‌های جدید جایگزین می‌شوند و پوست نمایی شبیه صدف یا فلس ماهی پیدا می‌کند. پسوریازیس در هر نقطه‌ای از بدن می‌تواند ایجاد شود اما در زانو و آرنج بیشتر مشاهده می‌شود. با اینکه می‌گوییم این بیماری جنبه ارثی دارد، گاه بیمارانی را می‌بینیم که هیچ زمینه خاصی از این بیماری در خانواده‌شان وجود ندارد. اغلب خانم‌های مبتلا كه به ظاهر خود حساس‌ترند، دچار مشکلاتی می‌شوند که در مبتلایان آقا مشابه آن را کمتر می‌بینیم.

حمایت خانواده از این بیماران که مجبورند درمان مزمن پسوریازیس و عوارض ناخوشایند آن را تحمل کنند، مهم است. گاهی خانم‌های مبتلا به پسوریازیس درگیر مشکلات خانوادگی می‌شوند زیرا خود آنها یا همسرشان بهبود نسبی را نمی‌پذیرند و تمایل دارند بهبود کامل بیابند، در حالی که آقایان و خانواده آنها با بهبود نسبی هم کنار می‌آیند. همسران این بیماران باید برخورد صحیحی با بیماری داشته باشند. گاهی خانواده یا همکاران فرد مبتلا رفتار درستی ندارند و با دیدن ضایعه پوستی احساس می‌کنند مسری است و از او دوری می‌کنند، در حالی که این منزوی شدن آرامش بیمار را برهم می‌زند و استرس مخفی‌کردن ضایعات، اوضاع را بدتر خواهد کرد.

پسوریازیس آلوده‌کننده و مسری نیست و بیماری مبتلایان به آن مانند بیماری‌ای مثل دیابت است كه درمان مزمنی دارد. اگر بیمار بتواند استرس خود را مهار کند و تحت‌حمایت و همکاری خانواده قرار بگیرد مثلا در بیمارانی كه ضایعه پوستی جایی است که خود بیمار نمی‌تواند روی آن کرم بمالد، بیماری شعله‌ور نمی‌شود و همان ضایعات محدود قابل‌کنترل خواهندبود. خوشبختانه چون بسیاری از داروهای پسوریازیس تحت‌پوشش بیمه هستند، دغدغه‌ بزرگ تامین هزینه‌ آنها منتفی است. بعد از حفظ خونسردی، نکته مهم در درمان پسوریازیس مراجعه منظم به پزشک و اجرای دقیق دستورهای درمانی او است. نباید سرخود درمانی را قطع یا آغاز کنید. پرهیز از نور آفتاب هم مهم است و باعث بهتر شدن پوست می‌شود. داشتن برنامه ورزشی و مصرف غذاهای سالم (انواع دریایی بهتر است) را نیز فراموش نکنید.

 

دكتر محمدعلی نیلفروش زاده/متخصص پوست/رییس مرکز تحقیقات پوست و سلول های بنیادی
روزنامه سلامت
http://www.salamatiran.com/NSite/FullStory/?Id=57041&Title=بیماری%20صدف%20چیست؟&type=2 

سلامت ۱۱۸: مرجع سلامت جسم و روان

توضیح: نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاههای 'سلامت ۱۱۸' نمی باشد.

سلامت ۱۱۸: مرجع سلامت جسم و روان: پزشکی، روانشناسی، تغذیه، ورزش و زیبایی

نظر شما