شنبه ۱ مهر ۱۳۹۶
دوشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۱ 660 0 2

یک روان‌پزشک گفت: مکیدن انگشت در 80 درصد کودکان زیر یک سال مشاهده می‌شود و معمولا تا سه سالگی نیازی به درمان ندارد.

چاره مکیدن انگشت در کودکان چیست؟

یک روان‌پزشک گفت: مکیدن انگشت در 80 درصد کودکان زیر یک سال مشاهده می‌شود و معمولا تا سه سالگی نیازی به درمان ندارد.
 
دکتر عارفه مبشر با بیان این که انگشت مکیدن موجب آرامش و لذت در کودکان می‌شود، اظهار کرد: ممکن است علایم دیگری نیز همراه با مکیدن انگشت در کودک وجود داشته باشد که با بررسی این علایم می‌توان متوجه شد که مشکل کودک چیست.
 
وی افزود: پس از سه سالگی باید به صورت جدی، مشکل انگشت مکیدن کودک درمان شود. این عادت در صورت درمان نشدن ممکن است موجب تغییراتی در فک و دندان‌ها شده و کودک در جویدن یا ادای کلمات دچار مشکل شود که این حالات بعد از 6 سالگی ایجاد می‌شوند.
 
مبشر تصریح کرد: کودکانی که انگشت می‌مکند، وابستگی بیشتری دارند و انگشت مکیدن یک حرکت دفاعی برای آنها است.
 
این روان‌پزشک عنوان کرد: برای درمان این مشکل باید به چند نکته توجه داشت. والدین باید از لحاظ روحی آماده باشند و قرار نباشد تغییر و تحولی در زندگی ایجاد شود. همچنین نباید برای درمان از روش‌های تحقیر، تمسخر و تنبیه بدنی استفاده شود.
 
وی افزود: برای کودکان کم سن و سال‌تر می‌توان با روش‌های مختلف بین دست و دهان فاصله انداخت تا کودک انگشت را در دهان نکند و برای کودکان بزرگتر نیز باید خودآگاهی داد. کودک باید متوجه شود که این کار او اشتباه است و زمانی که این کار را انجام می‌دهد باید به او بی‌توجهی نشان داد. برای تشویق نیز می‌توان از نوازش کردن و بوسیدن کودک استفاده کرد.
 
مبشر گفت: کودک باید برای درمان مشکل انگشت مکیدن ارزیابی شود، عده‌ای از این کودکان نیاز دارند همراه این درمان‌ها از درمان دارویی نیز استفاده کنند.
 
ایسنا
http://isna.ir/fa/news/91102413732/%DA%86%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D9%85%DA%A9%DB%8C%D8%AF%D9%86-%D8%A7%D9%86%DA%AF%D8%B4%D8%AA-%D8%AF%D8%B1-%DA%A9%D9%88%D8%AF%DA%A9%D8%A7%D9%86-%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA

سلامت ۱۱۸: مرجع سلامت جسم و روان

توضیح: نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاههای 'سلامت ۱۱۸' نمی باشد.

سلامت ۱۱۸: مرجع سلامت جسم و روان: پزشکی، روانشناسی، تغذیه، ورزش و زیبایی

نظر شما