شنبه ۱ مهر ۱۳۹۶
شنبه ۹ شهریور ۱۳۹۲ 8283 1 7

 از مهم ترین موارد فوریت های پزشکی که حیـات هر انسانی را می‌تواند به خطر انداخته و به سرعـت به مرگ وی منجر شود، خفگی است.

خفگی و مانور هايمليش

از مهم ترین موارد فوریت های پزشکی که حیـات هر انسانی را می‌تواند به خطر انداخته و به سرعـت به مرگ وی منجر شود، خفگی است. خفگی در اثر انسداد ناگهانی مسیر هوا در مجاری تنفسی (گلو یا تراشه) ایجاد می شود. به تعبیری جریان هوا به داخل ریه ها مسدود می‌گردد و در نتیجه باعث قطع جریان خون غنی از اکسیژن به مغز و سایر بافت‌ها و اعضای بدن می‌شود و اگربه سرعت در جهت رفع این معضل اقدامی صورت نگیرد، به مرگ منتهی می‌گردد.
 
علل زیادی برای خفگی متصوّر است، امّا در بیشتر اوقات به دلیل گیر کردن یک تکّه بزرگ از غذای خوب جویده نشده در گلو یا تراشه در حین غذا خوردن اتّفاق می افتد. به طور معمول، غذاهای جامد همانند گوشت، علّت این مسئله هستند. اغلب مصدومین به هنگام جویدن یک تکّه بزرگ گوشت در حال حرف زدن هم بوده اند (توصیه به حرف نزدن حین صرف غذا). دندان‌های مصنوعی هم در پاره ای از موارد، مزید بر علّت می باشند (خطر خفگی در کهنسالان). از علل شایع دیگر خفگی مرتبط با صرف غذا میتوان به نوشیدن الکل قبل یا حین غذا، تند تند غذا خوردن، خندیدن حین صرف غذا، غذا خوردن هنگام راه رفتن و دویدن و یا بازی کردن است.
 
 از نخستین واکنش های قربانی در مواجهه با خفگی، وحشت زیاد است. معمولاً این افراد چهره‌ی دهشت‌زده داشته و بی‌قرارند و با قطع تنفس، صورتشان کبود یا خاکستری می گردد و ممکن است خس خس داشته باشند و یا بریده بریده نفس بکشند. البته در بیشتر موارد فرد با واکنش دفاعی سرفه، به سرعت عامل انسداد را از مجرای هوایی خارج کرده و رنگ پوستش طبیعی شده و نگرانی مرتفع می‌گردد. امّا اگر فرد نتواند به راحتی سرفه کند، بایستی به فوریت به او کمک کرد. صحبت کردن فرد مصدوم نیز نشانه بازبودن راه هوایی است.
 
اوّلیـن و آسان ترین کاری که در مواجهه با فرد مصدوم مي‌توان انجام داد، فرو بردن انگشت به دهان و پشت حلق و در صورت امکان، بیرون کشیدن عامل انسداد است.
 
در مرحله‌ی دوم، مانور هایملیش (Heimlich Maneuver) که بهترین روش شناخته شده رفع انسداد راه هوایی است، را به کار می بریم.
 
این مانور فقط باید روی مصدوم دچار خفگی اجـرا شود. در این حالت فرد ناجی در پشت مصدوم قرار می‌گیرد و دستان خود را دورکمـر او قرار داده و کمـی او را به سمت جلو خم می‌کند. سپس یکی از دستان خود را مشت کرده و کمی بالاتر از ناف مصدوم قرار می‌دهد و با دست دیگر مشت را گرفته و با ایجاد فشاری محکم بر روی شکم مصدوم، ضربه‌ی سریعی به سمت بالا وارد می‌کند (گویا می‌خواهد فرد را از سطح زمین بلند کند). این عمل موجب بالا رفتن حجاب حاجز ودرنتیجه اعمال فشار بر ریه ها و بیرون راندن هوای پرفشار از آن‌ها می‌گردد.این عمل را آن‌قدر تکرار می‌کنیم تاغذا یاهر شیء خارجی عامل انسداد خارج شود.
 
اگر خودتان دچار حادثه شدید و در هنگام خفگی تنها بودید و کمکی در دست نداشتید، مانور هایملیش را خودتان انجام دهید. به این صورت که دست خود را مشت کرده و بالای ناف قرار دهید. مشت را با دست دیگر گرفته و روی یک سطح سفت و محکم مانند صندلی خم شوید و سپس مشت خود را به سمت داخل و بالای شکم فشار دهید.
 
در زنان باردار ویا آدم‌های چاق، شکم بزرگ مانعی برسر راه انجام این مانوراست. در این حالت باید دستهای خود را در قاعده ی جناغ سینه درست بالای نقطه ی اتّصال پایین ترین دنده ها قرار داده و با ضربه ای سریع و محکم به قفسه ی سینه فشار را وارد کنیم.
 
اگر خفگی در فرد منجر به بیهوشی شود، باید فرد مصدوم را به پشت خوابانید (طاق باز) و پس از بررســی داخل دهـان و استخـراج جسم خارجی در صورت وجود، درطرفین او زانو بزنید و فشاری را به بخش فوقانی شکم به سمت بالا وارد کنید. البتّه در فرد بیهوش، شل شدن عضلات می‌تواند به خروج راحت تر شیء از حلق کمک کند.
 
در شیرخواران دچار خفگی، ناجی در حالت نشسته قرار گرفته و کودک را در وضعیتی که صورتش متوجه زمین است، روی ساعد می‌گیرد و ساعد را هم بر روی ران خود تکیه داده و با نرمه ی دست پنج بار بین دو کتف او ضرباتی ملایم امّا محکم وارد می آورد. نیروی جاذبه و ضربات بر پشت کودک توأمان باعث خروج غذا یا شیء خارجی از راه هوایی می گردد.
 
چنان‌چه ضربات پشت مؤثر واقع نشود، در حالیکه صورت کودک متوجّه ناجی است، روی ساعد او قرار می‌گیرد، به طوری‌که سرش کمی پایین تر از تنه باشد.  در این حال با دو انگشت پنج مرتبه مرکز استخوان جناغ را فشار داده و در صورت نیاز مجدداً ضربات پشت و فشار جناغ تکرار می‌گردد.

سلامت ۱۱۸: مرجع سلامت جسم و روان

توضیح: نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاههای 'سلامت ۱۱۸' نمی باشد.

سلامت ۱۱۸: مرجع سلامت جسم و روان: پزشکی، روانشناسی، تغذیه، ورزش و زیبایی

  1. عبخحگ چهارشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۴ --- ۰:۳۵

    البته همیشه حالت خفگی به علت بیماری نیست سابقا فردی را میشناختم که وقتی میخواست توجه بگیرد تمارض به خفگی میکرد شخصیتش قابل تحمل نبوذ چنین افرادی ادمو عصبی میکنند هر دفعه تمارض روی یه قسمتی از بدنشونه ا...یه چنین مواقعی باید یا طرفو خفه کرد یا کلا بهش توجه نکرد!

    چقدر خشن!

نظر شما