شنبه ۱ مهر ۱۳۹۶
چهارشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۵ 59 0 1

همه افراد برای حفظ سلامت خود و پیشگیری از بیماری ها باید روزانه 3 تا 5 واحد از گروه سبزی ها مصرف کنند.

چه مقدار سبزی برای پیشگیری از بیماری‌ها لازم است؟

همه افراد برای حفظ سلامت خود و پیشگیری از بیماری ها باید روزانه 3 تا 5 واحد از گروه سبزی ها مصرف کنند. عصمت عباسی کارشناس تغذیه مرکز بهداشت استان زنجان افزود: توصیه های تغذیه ای کاربردی برای مصرف بیشتر سبزی ها اهمیت زیادی دارد و بر این اساس افراد قبل از مصرف غذا، سالاد یا سبزی های متنوع و یا همراه غذا سبزی مصرف کنند و در این خصوص می توان لبو، چغندر، هویچ و کدوی رنده شده را نیز به سالاد اضافه کرد.

وی اظهار کرد: موضوع مهمی که وجود دارد این است که افراد در رژیم غذایی روزانه و هنگام تهیه غذاها از انواع سبزی های تازه استفاده کنند. عباسی افزود: بر این اساس در وعده صبحانه از سبزی هایی مانند خیار و گوجه فرنگی استفاده شود و علاوه بر آن نان و پنیر یا خیار و گوجه فرنگی، املت با انواع سبزی ها مثل گوجه فرنگی، قارچ و نخود فرنگی یک صبحانه مفید برای فرزندان است.

وی بیان کرد: کودکانی که در سن رشد هستند، مصرف سبزی برای آنها اهمیت فراوانی دارد و در واقع می تواند به تعادل هورمونی طی دوره بلوغ کمک کند.

این کارشناس تغذیه مرکز بهداشت استان زنجان ادامه داد: بهتر است سبزی ها به شکل تازه و خام مصرف شود، البته سبزی هایی که به شکل خام مورد استفاده قرار می گیرد، باید قبل از مصرف به دقت شسته و ضد عفونی شود.

وی خاطرنشان کرد: قرار ندادن سبزی ها در معرض هوا یا نور خورشید، در صورت نیاز، پختن انواع سبزی به مدت کوتاه و به خصوص در ظروف در بسته و همراه با آب کم و دور نریختن آب آن که موجب از بین رفتن ویتامین های موجود در سبزی ها می شود، موضوع مهمی است که باید برای داشتن تغذیه سالم به آن توجه کرد.
منبع
ایرنا
کلمات کلیدی

سلامت ۱۱۸: مرجع سلامت جسم و روان

توضیح: نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاههای 'سلامت ۱۱۸' نمی باشد.

سلامت ۱۱۸: مرجع سلامت جسم و روان: پزشکی، روانشناسی، تغذیه، ورزش و زیبایی

نظر شما