شنبه ۱ مهر ۱۳۹۶
دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۱ 731 0 2

محققان آمریكایی می‌گویند دویدن به بهبود توانایی مغز كمك می‌كند. به گزارش این محققان، دویدن به بهبود عملكرد ذهنی و حافظه موش‌های آزمایشگاهی كمك كرده است.

دویدن به تقویت حافظه كمك می‌كند

محققان آمریكایی می‌گویند دویدن به بهبود توانایی مغز كمك می‌كند. به گزارش این محققان، دویدن به بهبود عملكرد ذهنی و حافظه موش‌های آزمایشگاهی كمك كرده است.

بر این اساس، سلول‌های عصبی بخش مربوط به حافظه در مغز موش‌هایی كه تحرك بدنی داشتند، بیشتر از موش‌های گروه شاهد بود. پیشتر نیز بعضی محققان از نتیجه مشابهی خبر داده بودند. تحقیق جدید توسط روان‌شناسان دانشگاه كمبریج و موسسه ملی كهنسالی در بالتیمور انجام شده است. این محققان می‌گویند دو ‌برابرشدن تعداد سلول‌های منطقه هیپوكامپ مغز در موش‌های دونده علت احتمالی بهبود حافظه آنهاست. هیپوكامپ نقش مهمی در یادگیری و حافظه دارد. در این مطالعه، محققان به دو گروه از موش‌های آزمایشگاهی آموزش دادند تا با ضربه‌زدن به جعبه‌ای روی یك مانیتور، مقداری مواد خوراكی جایزه بگیرند. برای آزمایش حافظه موش‌‌ها، تصویر دو جعبه روی مانیتور ظاهر می‌شد كه تنها ضربه به یكی از آنها جایزه داشت. مكان این جعبه‌ها روی صفحه تصویر دائم تغییر می‌كرد.
 
محققان دریافتند عملكرد مغزی موش‌هایی كه روزانه به طور متوسط 20 كیلومتر دویده‌اند، بهتر از گروه شاهد كه تحرك خاصی نداشت، بوده است. آنها می‌گویند دویدن می‌تواند اثر مشابهی در انسان داشته باشد و در پی بررسی آن هستند.
 
هوش بیشتر با خواب نیمروزی
یافته‌های روان‌شناسان حاكی از آن است كه برنامه خواب دومرحله‌ای نه‌تنها به ذهن نیروی تازه‌ای می‌دهد، بلكه می‌تواند شما را با‌هوش‌تر سازد.
 
پژوهش تازه‌ای در دانشگاه كالیفرنیا در بركلی نشان می‌دهد چرت یكساعته در نیمروز می‌تواند به میزان چشمگیری توان مغز شما را تقویت كرده و اعاده كند. در واقع، این یافته‌ها چنین القا می‌كند یك برنامه خواب دومرحله‌ای ـ شب و بعدازظهر ـ نه‌تنها ذهن را سرزنده می‌كند، بلكه می‌تواند شما را باهوش‌تر كند.
 
برعكس ـ مطابق این یافته‌ها ـ هر اندازه زمان بیشتری را در بیداری بگذرانیم، ذهن ما كندتر می‌شود. این نتایج تائیدی بر یافته‌های قبلی همین گروه پژوهشگران است كه تمام شب بیدارماندن ـ كار رایجی كه خیلی از دانشجویان هنگام آزمون‌های نیمسال و نهایی انجام می‌دهند ـ قابلیت جــــــادادن اطلاعات جـــــدید [در مغز] را تا 40 درصد ـ به خاطر از كار افتادن قسمت‌هایی از مغز در طول بی‌خوابی ـ كاهش می‌دهد.
 
متیو واكر، استادیار روان‌شناسی در بركلی و پژوهشگر این مطالعه می‌گوید: «خواب نه‌تنها كاستی‌های ناشی از بیداری درازمدت را برطرف می‌كند، بلكه شما را به فراتر از آن نقطه‌ای كه قبل از چرت‌زدن در آن بودید، می‌برد.»
منبع
جام جم
کلمات کلیدی

سلامت ۱۱۸: مرجع سلامت جسم و روان

توضیح: نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاههای 'سلامت ۱۱۸' نمی باشد.

سلامت ۱۱۸: مرجع سلامت جسم و روان: پزشکی، روانشناسی، تغذیه، ورزش و زیبایی

نظر شما